​Mączniak rzekomy cebuli – jak opanować zagrożenie?

24 kwietnia 2024

Mączniak rzekomy jest jednym z największych zagrożeń w uprawie cebuli. Infekcje w niektórych sezonach przybierają zaskakującą siłę i skalę. Zdarza się, że nawet w ciągu jednego tygodnia plantacja może zostać spustoszona do tego stopnia, że wypracowanie dochodu z jej dalszego prowadzenia staje pod dużym znakiem zapytania. Wyzwanie jest zatem ogromne. Czy można mu sprostać?

​Mączniak rzekomy cebuli – jak opanować zagrożenie?

Mączniak rzekomy cebuli


Mączniak rzekomy cebuli jest chorobą, której nie można nie zwalczać. Zaniechanie wykonania zabiegów ochrony będzie negatywnie wpływało na kondycję szczypioru. To z kolei niemal natychmiast przełoży się redukcję potencjału plonotwórczego plantacji. Ochrony przed tą groźną chorobą wymaga zarówno cebula zimująca, jak i ta z wiosennych zasiewów. Coraz częściej o dochodowości decyduje odpowiednia produktywność. W sezonie 2023, kiedy to ceny cebuli były korzystne, uzyskanie wysokiego i dobrego jakościowo plonu pozwalało relatywnie dobrze zarobić!
 

Mączniak rzekomy cebuli – pierwsze objawy


Pierwsze objawy choroby to wyhamowanie wzrostu roślin. Szczypior zaczyna chylić się ku dołowi. Najczęściej pod koniec maja, w sprzyjających warunkach (długo utrzymujące się uwilgotnienie liści, 24-35˚°C w dzień i 10-15˚°C w nocy), na porażonych liściach, a także na pędach kwiatostanowych pojawia się biało-szary nalot grzybni. W konsekwencji silnie porażony szczypior w całości żółknie, więdnie i w końcu zamiera. Cebula buduje kolejne liście, aby się regenerować. Szyjki stają się bardziej okazałe, a zgrubienia drobnieją, wrzecionowacieją, nie rozwijają się w pełni. Wielokrotnie, w następstwie infekcji mączniaka, w późniejszych fazach wegetacji obserwuje się także porażanie roślin Stemphylium

Zebraliśmy najlepsze propozycje dla gospodarstw uprawiających cebulę i przedstawiliśmy je w formie e-katalogu Cebula 2024. Jakościowy plon" Już dostępny!


 

Jak przeciwdziałać tym zagrożeniom?


Firma Frusto w swej ofercie posiada wartościowy produkt, który chroni cebulę przed mączniakiem rzekomym i alternariozą, a przy okazji ogranicza Stemphylium. Cobalt, bo o nim mowa, jest silnym fungicydem o działaniu układowym. Ma on jednak znacznie szersze przeznaczenie – można stosować go do zwalczania chorób roślin sadowniczych i jagodowych oraz ziół. Gatunki warzywnicze, które Cobalt pomoże skutecznie ochronić: kapusta, pomidor, ziemniak, brokuł, kalafior, seler, marchew.

Źródłem wysokiej efektywności oraz szerokiego spektrum możliwych zastosowań jest jego kompozycja. Cobalt w swym składzie zawiera boskalid, związek z grupy anilidów  (267 g/kg – 26,7%) oraz piraklostrobinę, związek z grupy strobiluryn (67 g/kg – 6,7%). Są to dwie odmienne substancje aktywne o zróżnicowanym działaniu z innych grup chemicznych, co czyni Cobalt skutecznym fungicydem, a jednocześnie minimalizuje ryzyko powstawania odporności krzyżowych
 

Mączniak cebuli oprysk – jak stosować?


Okno czasowe, w którym można stosować Cobalt, jest dość szerokie. Preparat można nanosić na rośliny od fazy wyraźnie widocznego trzeciego liścia do czasu, gdy ok. 50% szczypioru załamuje się. Specjaliści z Frusto rekomendują, by pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo, zgodnie z sygnalizacją, lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów chorób. Pomimo dwuskładnikowej kompozycji środka, nie należy stosować go więcej niż trzy razy w sezonie i nie częściej niż co 7 dni

Prowadząc gospodarstwo warzywnicze, warto korzystać z takich rozwiązań jak Cobalt. Szeroka rejestracja oraz liczne spektrum zwalczanych groźnych chorób sprawia, że zakup i zastosowanie jednego preparatu pozwala na rozwiązanie wielu problemów w różnych uprawach, nie tylko w cebuli. Stawiając na Cobalt, plantator zapewnia swym roślinom maksymalną ochronę, a także, co jest równie ważne, zyskuje oszczędności wynikające z minimalizacji kosztów.
24 kwietnia 2024

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!